Binance Davası, Büyük Kripto Çöküşünü Getirir mi?

Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun (CFTC) kripto borsası Binance davası, piyasadaki anlatıyı değiştirdi. CFTC başkanı Rostin Behnam, ABD düzenlemelerini ihlal ettiği için Binance’e karşı açtıkları davada sert davranacaklarını açıkça belirtti.

Binance CFTC davası, kripto düşüş trendini etkileyecek kadar mı?

Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun (CFTC) kripto borsası Binance’e açtığı dava, piyasadaki anlatıyı değiştirdi. Ancak hareketin kripto para birimi fiyatlarında büyük bir düşüş trendini etkilemek için hala yeterli ayağı olup olmadığını göreceğiz. Dava haberi Bitcoin fiyatında önemli bir düşüşe yol açsa da, direnci 26.600 dolar seviyesinin üzerinde tutmaya devam ediyor. Bu arada, kripto topluluğu, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) büyük kripto para birimlerini nasıl gördüğüne tamamen zıt olan CFTC eyleminin etkisi hakkında tartışıyor.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Binance davası, SEC’in Coinbase’e bir Wells Bildirimi yayınlamasından bir haftadan kısa bir süre sonra geldi. Bildirim, listelenen dijital varlıklar, staking hizmetleri ve diğer şeylerle ilgili endişeler hakkındaydı.

Binance CFTC davası FUD bitti mi?

Binance davasıyla ilgili FUD’a rağmen, Bitcoin fiyatı 26.600 dolarlık güçlü destek seviyesinin üzerinde kalmayı başardı. Kripto analisti Crypto Tony, Binance haberi çıktıktan sonra bu kritik seviye hakkında uyarıda bulundu. Bu arada, başka bir analist olan Alex Kruger, CFTC’nin uygulama eylemlerinin geleneksel olarak kripto piyasası üzerinde büyük bir etkisi olmadığını söyledi. Kruger, “CFTC eylemlerinin tarihsel olarak bir etkisi yok. Binance haberleri, hoş karşılanan kısa vadeli oynaklık getirdi. Ancak bir trend başlatması pek olası değil,” yorumunu yapıyor.

CFTC Başkanı Binance’e savaş açtı

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) başkanı Rostin Behnam Salı günü yaptığı açıklamada, Binance’in ABD düzenlemelerini atlatmak ve ABD vatandaşlarının platformu VPN kullanarak kullanmasına izin vermek için gösterdiği sürekli çabaların ‘devam eden bir dolandırıcılığın’ parçası olduğunu belirtti. CFTC, kripto para borsası Binance ve CEO’su Changpeng Zhao’ya ülkede bilerek kayıt dışı kripto türev ürünleri pazarladıklarını söyleyerek dava açtı.

CNBC’de yayınlanan bir röportajda CFTC başkanı, Binance borsasının müşterilere Amerika Birleşik Devletleri’ndeki konumlarını açıklamadan borsaya nasıl bağlanacakları konusunda talimat vererek, CFTC’nin kayıt gerekliliklerini kasıtlı olarak atlattığını belirtti. Ayrıca, Binance hiçbir zaman emtia gözlemcisine kaydolmadığı için, ABD’de kripto para vadeli işlemlerinin alım satımını sunmak için yasal olarak yetkilendirilmediğini kaydetti.

Ayrıca Behnam, Binance’in kayıtlı bir genel merkezinin olmamasının ABD düzenlemelerinden kaçmasına izin vermediğini vurguladı. Nitekim, düzenleyici kurum artık borsayı daha sıkı bir incelemeyle takip etmeye daha istekli. Soruşturma hakkında konuşurken, CFTC şefi şu ifadeleri kullandı:

Bu, 2019’dan beri devam eden bir dolandırıcılıktı ve Ticaret Borsası Yasası’nın devam eden bir ihlaliydi. Bu, oldukça net bir kaçınma durumu gibi görünüyordu ve agresif bir şekilde adım atıp bunu olabildiğince çabuk yapmamız gereken bir şeydi. Bu durumda kendimize oldukça güveniyoruz, bu açıkça çok önemsediğimiz ve bu kripto alanında birkaç yıldır zirvede olduğumuz bir şey.

Binance’in devam eden yasal engelleri

Pazartesi günü sunulan mahkeme kayıtları, Ocak 2022’ye kadar borsanın üst düzey uyum görevlisi olarak hizmet vermeye devam eden Samuel Lim’den biri de dahil olmak üzere Binance’in dahili tartışmalarını içeriyordu. Lim’in “Yüzeyde ABD’li kullanıcılarımız olduğu görülemez, ancak gerçekte onları başka yaratıcı yollarla elde etmeliyiz,” ifadeleriyle bunu önerdiği iddia edildi.

Binance ve kurucusu Changpeng Zhao, CFTC tarafından yapılan suçlamaları reddetti ve denetleyici kurumun Chicago’daki bir federal mahkemede açılan davasına karşı çıkma niyetini gösterdi. Binance’in yerel kripto para birimi olan BNB, basın zamanında, son 24 saatte %1,93’lük artışla 313,5 dolardan el değiştiriyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir