Çalık Enerji’den Libya’ya ikinci elektrik santrali

Libya Ulusal Birlik Hükümeti tarafından yapılan yazılı açıklamada, yükleniciliğini Çalık Enerji’nin üstlendiği 1320 megavat kapasiteli yeni Güney Trablus Elektrik Santrali için temel atma töreni düzenlendiği belirtildi.

Çalık Enerji daha önce de Libya’nın Başkenti Trablus’un 100 km doğusunda, ElHums Basit Çevrim Elektrik Santralini inşa etmişti. 550 megavatlık proje Aralık 2016’da tamamlanmıştı. Libya Başbakanı, 10 Temmuz 2022’de, o dönemde protestolara neden olan elektrik krizine çözüm bulma sözü vermişti.

Santralin temel atma töreninde konuşan Başbakan Abdulhamid Dibeybe’nin yanı sıra Libya Genel Elektrik Şirketi (General Electricity Company) Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed el-Meşay, Libyalı bakanlar, Çalık Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık ve Türkiye’nin Trablus Büyükelçisi Kenan Yılmaz’ın katıldığı ifade edildi.

‘Türkiye ile inşaat, imar ve yatırım’ ilişkilerimiz var’

Libya Genel Elektrik Şirketi tarafından yürütülecek projeye Alman Siemens şirketinin de destek vereceği aktarıldı. Dibeybe, Çalık Enerji’nin projeyi en kısa sürede tamamlayacağını ve Güney Trablus Elektrik Santralinin inşaatının tamamlanmasının ardından ülkede elektrik kesintisi yaşanmayacağını ifade etti. Dibeybe ayrıca, Türkiye ile Libya arasında inşaat, imar ve yatırıma dayalı ilişkiler olduğunu vurguladı .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x