Jandarma kaçtı CHP’li vekil Kovaladı… İçişleri harekete geçti

Muğla’nın Milas ilçesi İkizköy Mahallesi’ndeki Akbelen Ormanı’nda ağaç̧ kesimine karşı bölgeye gelen vatandaşların kimlik bilgileri jandarma tarafından toplandı.

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal ise jandarmanın bölgeye gelen vatandaşların kimlik bilgilerini almasına “Burada fişleme yapamazsınız” diyerek tepki gösterdi.

Jandarmanın “İçeri girenlerden aranan şahıs var mı yok mu bunu ben nereden bileceğim?” cevabını üzerine sinirlenen Mahmut Tanal “Fişleme yapamazsınız bana kararı gösterin” diyerek jandarmanın elindeki kimlik bilgilerinin yazılı olduğu kâğıdı almaya çalıştı.

Kâğıdı vermeyen jandarma personelinin koşarak kaçması üzerine Tanal, jandarmanın peşinden koşarak, “Eşkıya gibi hareket edemezsiniz. Listeyi verin bana. Vatandaşı fişleyemezsiniz. Bana onu verin” diyerek kovalamaya başladı.

BAKANLIK HAREKETE GEÇTİ

İçişleri Bakanlığı, Mahmut Tanal hakkında soruşturma başlattı.

İçişleri Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeler kullanıldı:

Kahraman Jandarma Teşkilatımız, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettikleri gibi bir “KANUN ORDUSUDUR” ve 184 yıldır EŞKIYALARLA mücadele etmektedir. Etmeye de devam edecektir.

Görevini yapan Jandarmamıza “eşkıya” diyen milletvekilini şiddetle kınıyoruz. Konuyla ilgili hukuki süreç başlatılmıştır.

“HUKUK DIŞI BELGELERİN PEŞİNDEYİM”

Daha sonra konuya dair sosyal medya hesabından açıklama yapan Mahmut Tanal, şu ifadeleri kullandı:

“Akbelen Ormanı’nda, jandarmadan, hukuka aykırı yöntemle elde edilen, vatandaşın fişlendiği hukuk dışı belgeleri talep ettik. Herhangi bir mahkeme kararı sunmadıkları gibi bu fişleme belgelerini vermeyip kaçtılar. Delilleri yok etmek için koşup alandan uzaklaştılar. Bizler de bu hukuk dışı belgelerin peşine düştük. Ergenekon ve Balyoz sürecinde bu tür yöntemleri çok gördük. Kanunsuz emri verenler kadar, bu emri uygulayanlar da suçludur. Bu hukuk dışı belgelerin peşindeyim.”


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x