Kritik Hafta: Bitcoin ve Ethereum’u Neler Bekliyor?

Önde gelen kripto para analistleri, yakın zamanda yaptıkları tahminlerde Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) için önümüzdeki haftaya işaret etti! Bu hafta Bitcoin ve Ethereum için neler bekleniyor? Uzmanlar açıkladı…

Bitcoin (BTC) Likiditesi, Son 10 Ayın En Düşük Seviyesinde!

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere son günlerde lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) birçok yatırımcının ilgisiyle karşılaştı ve 28 bin dolar seviyesini tekrar kırmayı başardı. Lider kripto para, bu ay yüzde 22 değer kazanırken, yıl başından bu yana ise yüzde 65 seviyelerinde yükseliş yaşadı. Bununla beraber lider altcoin Ethereum üzerinde de ilgi toplanıyor. İvme kazanması ile beraber birçok yatırımcı altcoin liderine yönelirken, ETH 1.750 dolar civarında güçlü seviyeler sergiliyor.

Bununla beraber BTC ve ETH’nin yükselişe geçmesinin ana nedenlerinden biri geleneksel finans yöntemlerinden olan bankacılık sektöründe yaşanan kriz ve yatırımcıların bankalara olan inançlarını kaybetmesi olarak açıklanabilir. Öte yandan bankacılık krizinin ortaya çıkmasıyla beraber Bitcoin likiditesi ABD bankacılık krizinin ortasında 10 ayın en düşük seviyesine ulaştı. Bu nedenle birçok yatırımcı kripto endüstrisine yönelmiş durumda. Bitcoin’in rallisinin arkasında yatan nedenin büyük bir kısmı bu durumdan oluşuyor. Bir diğer yandan 25 Mart ile biten haftada mevduatlardan yaklaşık 100 milyar dolar çekildiğini belirtmekte fayda var. Buna rağmen, kripto para piyasası 1,16 trilyon doları aşan bir değeri korudu ve cazip bir yatırım seçeneği olmaya devam ediyor.

ABD Bankacılık Krizi yatırımcıların Bitcoin’e dönmesine neden oldu

Devam eden ABD bankacılık krizi, birçok müşterinin geleneksel bankalara olan inancını kaybetmesine ve bunun yerine kripto ticaretine yönelmesine neden oldu. 8 Mart’tan 25 Mart’a kadar ABD bankalarının mevduatlarının, bankaların iflasına ilişkin endişeler nedeniyle önemli ölçüde düştüğünü belirtmekte fayda var. Bu arada, Bitcoin son iki haftada yüzde 35 artarak 28 bin dolara kadar ulaştı. Bu da yatırımcıların tasarruflarını bankalardan kripto para birimlerine kaydırdığını gösteriyor. Kripto para piyasası bankacılık krizine olumlu yanıt verirken BTC, yaklaşık yüzde 40 yükseliş yaşadı.

Bankacılık sektörü çökerken yetkililer tetikte: “BTC, ABD dolarına alternatif olabilir”

Uzmanlara göre BTC fiyatlarındaki artış, kurumsal yatırımcılar da dahil olmak üzere birçok Amerikalının son zamanlarda Bitcoin’in dünyanın rezerv para birimi olarak ABD dolarının yerini alacağına inanarak büyük miktarlarda Bitcoin satın almasından kaynaklanmaktadır. Bu, finansal kriz zamanlarında doların değerinin düşme eğiliminde olduğu gerçeğine bağlanabilir. Bu nedenle Bitcoin, işler belirsiz olduğunda yatırımcılar için popüler bir seçim gibi görünüyor.

Yetkililer, iki ABD’li borç verenin ani çöküşü ve İsviçre bankası Credit Suisse’in kurtarılmasının ardından küresel bankacılık sektörünü dikkatle izliyor. Bu endişeye yol açarak küresel finansal hisse senetlerinde düşüşe neden oldu. Yetkililerin güvencelerine rağmen, yatırımcılar temkinli olmaya devam ediyor ve Fed durumu dikkatle izliyor. Geniş tabanlı ABD doları Pazartesi günü yükselişinin bir kısmını geri kazanmayı başardı ve bu da yatırımcıların para birimine olan güvenini gösteriyor. Bu arada, Bitcoin fiyatı geleneksel finansal sistemdeki değişikliklerden etkilenmez. Yatırımcılar güvenli liman varlıkları aradıkça Bitcoin’in fiyatı sürekli artıyor.

Öte yandan kripto para piyasası, ekonomik takvimde fazla bir şey olmadığı için yaklaşan risk faktörlerinden etkilenebilir. Yatırımcılar, Federal Rezerv’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan Çekirdek Kişisel Tüketim Harcaması (PCE) Fiyat Endeksi’ne özel önem verecek. Enflasyon rakamları sağlamsa, ABD doları toparlanabilir.

BTC ve ETH fiyatı

Lider kripto para birimi Bitcoin anlık olarak 27.960 dolar seviyesinde bulunuyor ve 28 bin dolara çok yakın. Son 24 saatlik süreç içerisinde lider kripto, yüzde 0.3 değer kazandı. Anlık olarak piyasa değeri 539 milyar dolar seviyesinde bulunurken, 24 saatlik işlem hacmi ise 15 milyar dolar seviyelerinde bulunuyor. Teknik analize göre, BTC/USD paritesi şu anda yükseliş eğilimi gösteriyor. Ancak 28.950 dolar seviyesine ulaştığında bir miktar dirençle karşılaşabilir.

Bitcoin, 28.950 dolarlık direnç seviyesini aşmayı başarırsa, potansiyel olarak değerini 29.200 dolara ve hatta 30.700 dolara çıkarabilir. Bununla birlikte, düşüş eğilimi ortaya çıkarsa, 26.600 dolar ve 25.200 dolar civarındaki destek seviyelerinin önemli bir destek sunması bekleniyor.

ETH’ye bakıldığında ise son 24 saat içerisinde yüzde 0.7’lik bir düşüş görülüyor. ETH, anlık olarak 1.769,45 dolardan işlem görürken, piyasa değeri 213 milyar dolar seviyesinde yer alıyor. Son 24 saat içerisindeki işlem hacmine bakıldığında ise 8 milyar dolarlık bir işlem hacmine sahip. Teknik analize göre ETH/USD paritesi 1.800 dolar seviyesini başarıyla aşarsa, 1.900 dolar seviyesinde dirençle karşılaşması bekleniyor.

ETH/USD çifti için destek seviyelerinin 1.700 dolar veya 1.620 dolar seviyelerinde bulunması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir