Türkan Şoray’ın rol arkadaşıydı… Hayatını kaybetti

Ünlü Rus yazar Anton Çehov’un adını taşıyan Moskova Sanat Tiyatrosu’nda (MKhT) düzenlenen veda töreninin ardından Rusya Halk Sanatçısı unvanına sahip Miroşniçenko, gözyaşları ve alkışlarla Moskova Troekurovski Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Miroşniçenko için yayınladığı taziye mesajında, sanatçının anısının hayranlarının ve dostlarının kalbinde sonsuza kadar yaşayacağını belirtti.

Miroşniçenko 1978 yılında, Nazım Hikmet’in tiyatro için yazdığı eserden uyarlanan Türk-Sovyet ortak yapımı “Ferhat ile Şirin/Bir Aşk Masalı” filminde ünlü sanatçı Türkan Şoray’la birlikte rol almıştı. Filmde Miroşniçenko, Servinaz rolünü oynamıştı.

İRİNA MİROŞNİÇENKO KİMDİR?

24 Temmuz 1942 yılında Sibirya’da doğan Miroşniçenko, 1961’de Moskova Sanat Tiyatrosu Okulu’nu kazandı. Üçüncü sınıfta ilk sinema filmini ünlü yönetmen Georgiy Daneliya’nın “Moskova’da Yürüyorum” filmiyle yaptı. Onlarca film ve tiyatro sahnesinde rol alan Miroşniçenko, başarılı oyunculuğuyla sinemaseverlerin kalbini fethetti.

Sanatçı aynı zamanda, Sovyet devlet televizyon kanalında çeşitli programları sundu.

Azerbaycan asıllı ünlü Sovyet yönetmen Ejder İbrahimov, 1978 yılında “Ferhat ile Şirin/Bir Aşk Masalı” filminde Servinaz rolünü Miroşniçenko’ya önerdi. Yapımcı Sabah Duru ile eşi Yılmaz Duru’nun imzasını taşıyan film, 1978 yılında Sovyetler Birliği’ndeki sinemalarda 25 milyondan fazla kişi tarafından izlendi.

Bestelerini Azerbaycan asıllı ünlü Sovyet besteci Arif Melikov’un yaptığı filmde, Şoray ve Miroşniçenko’nun yanı sıra, Faruk Peker, Yılmaz Duru, Alla Sigolava, Armen Djigarhanyan, Anatoli Papanov, Vsevolod Sanayev ve Adil İskenderov rol almıştı.

Şoray “Sinemam ve Ben” kitabında bu filmin çekimiyle ilgili anılarını anlatırken atların ölmesinden üzüntü duyduğunu söylemişti. Sanatçı çekimler sırasında, “Spasibo” (Teşekkürler), “Siyomka” (Çekim), “Haroşo” (İyi) gibi Rusça kelimeler öğrendiğini anlatmıştı.

Ölümünden kısa bir süre önce telefonda konuştuğumuz Miroşniçenko, söz konusu filmle ilgili hatıralarını paylaşmıştı. Türkan Şoray başta olmak üzere diğer Türk sanatçılarla aynı yapımı paylaşmaktan memnuniyetini ifade eden sanatçı, iyileşmesinin ardından filmle ilgili anılarını daha detaylı şekilde paylaşacağını söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x