Adem Metan, konuğu Mehmet Fatih Kacır ile Türkiye’nin uzay yolculuğunu konuştu

Birbirinden önemli konukları ile sık sık yaptığı röportajlarını Peki Sonra adı altında kanalında yayınlayan gazeteci Adem Metan, beğeni ile takip ediliyor.

Metan’ın son konuğu Mehmet Fatih Kacır oldu.

Metan ve konuğu, Türkiye’nin bilim dünyasında önemli bir yeri olan, ayrıca Kacır’ın da mezunu olduğu Boğaziçi Üniversitesi’nde, Türkiye’nin uzay yolculuğunu ve bu alandaki çalışmaları ele aldı.

Türkiye’nin Ay misyonunu hafife alarak, “Siz diğer sorunları çözdünüz de mi Ay’a gidiyorsunuz?” diyenlere cevap veren Kacır, 60 yıl önce gerçekleştirilen insanlı Ay programını yapan ülkelerin bunu yaparken insanlık sorunlarının da tam anlamıyla çözülmemiş olduğunu hatırlattı.

Ne olursa olsun bu projelerin insanoğluna büyük kazanımlar getirdiğini söyleyen Kacır, ‘Ay’a sert iniş’ söylemiyle dalga geçildiğini de hatırlattı.

“Hep beraber bu işlere sahip çıkalım”

Bu projelere halkın görüş ayrımı olmaksızın dört elle sarılması gerektiğini söyleyen Kacır şöyle konuştu:

Biz birilerinin dalga geçmesinden etkilenmeyiz. Biz işimize bakarız. Ama bu projelerde çalışan gencecik bilim insanları var. Onlar bu ülkenin evlatları. Biz onların çalışmalarını desteklemeye gayret ederiz. Siz düşünün ki o projede çalışan bir mühendissiniz, televizyonu açmışsınız ve sizin projeniz alaya alınıyor. Ne düşünürsünüz? O herhangi birimizin kardeşi olabilir, evladı olabilir. Bu projeleri alay konusu etmek yerine hep beraber bu işlere sahip çıkalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x