CANLI BLOG | İsrail ordusu Gazze Şeridi’ni ikiye böldü, IDF’nin şehre 48 saat içinde girmesi bekleniyor; Refah bir kez daha açıldı

T24 Dış Haberler

İsrail ordusu, dün gece saatlerinde Gazze Şeridi’ni ikiye böldüğünü açıkladı ve İsrail medyası ordunun önümüzdeki 48 saat içinde Gazze Şehrine girmesinin beklendiğini bildirdi.

Ürdün, İsrail’in Pazar günü bölgedeki iletişimi kesmesi ve bombardımanlarını bir kez daha arttırması üzerine Gazze’deki bir hastaneye gece boyunca havadan tıbbi malzeme attığını açıkladı.

TIKLAYIN | Hamas-İsrail savaşında gün gün, dakika dakika tüm gelişmeler

Bu arada ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, çatışmaları kontrol altına almak ve Gazze’ye yardım girmesi için çatışmalara insani açıdan ara verilmesini sağlamak amacıyla Orta Doğu’da yürüttüğü diplomasi turuna dün gece geldiği Türkiye’de devam ediyor.

Pazar akşamı Gazze bir dizi büyük patlamayla sarsıldı ve İsrail’in Lübnan ile olan kuzey sınırında da şiddet tırmanırken kıyı şeridiyle iletişim kesildi. İsrail medyasında yer alan haberlere göre Gazze’ye yönelik saldırılar, İsrail Savunma Kuvvetleri’nin (IDF) birliklerinin önümüzdeki 48 saat içinde Gazze’ye girmeyi planladığını belirttiği sırada gerçekleşti.

TIKLAYIN – ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Ankara’ya geldi

Sağlık yetkilileri, Pazar günü İsrail savaş uçaklarının iki mülteci kampını vurduğunu, İsrail ordusunun Filistinli sivilleri sığınmaya çağırdığı Gazze’nin merkezinde en az 53 kişinin öldüğünü ve onlarca kişinin yaralandığını söyledi.

İşte savaşın 31. gününden dakika dakika öne çıkanlar…*

15.55 | Refah Sınır Kapısı, Mısırlılar ve yabancılar için açıldı. 

Gazze sınır yetkilileri Mısır’a açılan Refah Sınır Kapısı’nın yeniden açıldığını duyurdu.

Onaylı listede yer alan Mısırlıların ve yabancı uyrukluların geçiş yapabileceği belirtildi.

15.40 | Fidan ve Blinken görüştü; ortak açıklama olmadı 

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye’yi ziyaret eden ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile bir araya geldi.

Reuters’a konuşan bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Dışişleri Bakanı Hakan Fidan arasındaki görüşmenin 2,5 saat sonra sona erdiğini aktardı. Görüşmenin ardından ortak açıklama olmadı. Blinken, görüşmenin ardından Türkiye’den ayrıldı.

Görüşme hakkında bilgi veren diplomatik kaynak, “Türkiye ve ABD, Gazze’de sivillerin zarar görmemesi, insani yardım ulaştırılmasının gerekliliği ve iki devletli çözüm konusunda mutabık. Bugünkü görüşmede iki devletli çözüm için birlikte çalışmanın gereği de vurgulandı” dedi.

TIKLAYIN | Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile bir araya geldi: Görüşme 2,5 saat sürdü, ortak açıklama olmadı

13.30 | İsrail’in gece boyu süren yoğun bombardımanının ardından Gazze’de ölen Filistinlilerin cenazeleri ceset torbaları içinde sokaklara konuldu. 

12.35 | İsrail ordusu sivillerin güneye geçmesi için koridor açtığını açıkladı.

İsrail ordusu, Gazze’nin kuzeyindeki Filistinlilerin Salah al-Din Caddesi üzerinden güneye doğru tahliye edilmelerine izin verileceğini ve bugün yerel saatle sabah 10.00’dan itibaren dört saat süreyle güvenli geçiş sağlanacağını açıkladı.

Ordu, X’teki Arapça kanalında “Güvenliğiniz için, Gazze Vadisi’nin ötesinde güneye doğru ilerlemek için bu fırsatı değerlendirin” dedi.

İsrail geçmişte de benzer tahliye uyarıları yapmış ve halen şeridin kuzeyinde bulunan yaklaşık 300 bin sivile güneye gitmeleri için süre tanımıştı.

Ancak ulaşım ve yakıt yetersizliği, yıkılan binaların enkazı ve tahrip olan yollar gibi lojistik zorlukların yanı sıra güvenlik endişeleri de yüksek. Bazı raporlar, ölümcül hava saldırılarının ve topçu ateşinin İsrail’in uyarısına kulak vererek şeridin kuzey kısmını tahliye eden konvoyları hedef aldığını gösteriyor.

BM, yaklaşık 30 bin kişinin güneydeki risklerin aynı olduğu sonucuna vardıktan sonra kuzeye dönmeye karar verdiğini bildirdi.

12.00 | ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın görüşmesi sürüyor. 

Fidan ve Blinken, Dışişleri Bakanlığı’ndaki görüşmeden önce basına görüntü verdi. Ardından iki bakanın görüşmesi başladı.

TIKLAYIN | Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile bir araya geldi

TIKLAYIN |

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x