Emekli zammı için son dokunuş Cumhurbaşkanı Erdoğan’da

Zam oranının, enflasyonla birlikte refah payıyla birlikte yüzde 44-45 seviyelerinde belirleneceği tahmin ediliyor. Mevcutta 7 bin 500 lira olarak uygulanan en düşük emekli aylığında kök aylık ve bu tutar üzerine düzenleme konusunda da farklı seçenekler içeren tablolar hazırlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hafta yapılacak Kabine toplantısında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı zam oranlarını değerlendirecek. Erdoğan’ın, her iki bakanlıkça sunulan farklı yüzdelik oranlarını son dokunuşla karara bağlaması bekleniyor.

SSK emeklileri 17-26 Ocak, Bağ-Kur emeklileri de aylıklarını 25-28 Ocak arasında alacak. Yasal düzenlemenin 17 Ocak tarihine kadar yetişmesi mümkün görünmüyor. Bu nedenle düzenleme sonrası refah payı fark olarak hesaplara yatacak.

Emekli ve memur zamları arasındaki fark nasıl oluştu?

Memur ve memur emeklileri sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkına hak kazanıyor. Toplu sözleşme gereği memur ve memur emeklileri yüzde 15 zam alacak. Buna ek olarak önceki 6 aydan yüzde 29,78’lik enflasyon farkına hak kazandılar. Bu da kümülatif olarak yüzde 49,25 zam anlamına geliyor.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise 6 ayda bir oluşan enflasyon kadar zam alıyor. Son 6 aydaki enflasyon yüzde 37,57 olduğu için işçi ve esnaf emeklilerinin zam oranı bu seviyede kaldı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Cuma günü gazetecilerle bir araya geldiğinde emekli zammına ilişkin açıklamalar yaptı. Yılmaz, “Emeklileri enflasyona ezdirmeme prensibimizden uzaklaşmış değiliz ve tüm gayreti sarf ediyoruz.” dedi. Yılmaz, yapılacak düzenlemede yılbaşı ve temmuz ayını birlikte değerlendireceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, bu hafta yapılacak Kabine toplantısında emekli zamlarına ilişkin son kararı vermesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir