Filistin Halk Partisi Sözcüsü: İsrail Filistinlilerin olmadığı bir Filistin istiyor

Filistin Halk Partisi’nin Uluslararası İlişkiler Sekreteri ve Dünya Barış Konseyi Başkan Yardımcısı Aqel Taqz, 7 Ekim’den bu yana devam eden çatışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Taqz, ‘İsrail’in katliamının Gazze ve Hamas’la sınırlı olmadığını’ ifade ederek “Ortadoğu’daki tüm sorunların tek sebebi işgalcilerdir” dedi.

Artı Gerçek’ten Emre Ünsallı’ya konuşan Filistin Halk Partisi Sözcüsü Taqz, İsrail ordusunun 7 Ekim’deki Gazze saldırısından önce de Batı Şeria’ya düzenlediği saldırılarda binlerce Filistinlinin öldürüldüğüne dikkat çekerek, “Batı Şeria’daki durum Gazze’deki durumdan daha iyi değil” ifadelerini kullandı.

‘BATI ŞERİA’DA HER GECE 60-70 KİŞİ ÖLDÜRÜLÜYOR’

Taqz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çünkü İsrail ordusu Gazze’ye saldırmadan önce, ekim ayındaki bu olaydan önce Batı Şeria’daki Filistinlilere saldırıyordu. Hastanelere, çiftliklere saldırıyor, Batı Şeria’daki Filistinlilerin mülklerini yakıyorlardı. Gazze’ye yönelik bu saldırının başladığı 7 Ekim’den bugüne kadar Batı Şeria’da her gece ortalama 60 ila 70 kişiyi öldürdü. Bu da en az 2 bin 300 kişi anlamına geliyor. Batı Şeria’daki genel durum bu.”

‘İSRAİL FİLİSTİNLİLERİN OLMADIĞI BİR FİLİSTİN İSTİYOR’

İsrail’in Filistinlilerin olmadığı bir Filistin istediğini söyleyen Taqz, İsrail’i sadece uluslararası toplumun durdurabileceğine dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Maalesef 30 yıllık müzakerelerden sonra İsrail Filistinlilere hiçbir hak vermeye yanaşmıyor. Uluslararası güçler İsrail’e her türlü imkanı sağlıyor. Gazze’deki direniş meşrudur. Filistin halkının dayanışma hakkı vardır. Ve ABD bu sorunları çözmeye istekli değil. İsrail Batı Şeria’da Filistinlilere karşı her türlü eylemi yapıyor.

İsrail’in bu şiddetini durdurmak ve Filistin halkını desteklemek uluslararası toplumun görevidir. Son 20 yıl boyunca ABD geldi ve Filistin’i işgal etti. Afganistan’ı Suriye’yi de yok etti. Ortadoğu’daki tüm sorunların tek sebebi işgal ve işgalcilerdir.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x