İlkbaharda rengârenk bir bahçe için Ekim ayında ekilecek beş çiçek

Ekim ayı, ilkbaharda bahçelerinizi rengârenk süslemek için çiçek ekim ve dikimi için en elverişli aylardan bir tanesidir. Sonbaharın gelmesiyle birlikte birçok çiçek tohuma kalktı. Kış aylarında toprağın altında çimlenerek ilkbaharda erkenden açacak çiçekler için Ekim ayı harika bir zamandır.

Ekim ayında ekilecek çiçekleri çoğu soğanlı çiçeklerdir. Kış boyunca soğanlar büyür ve ilkbaharda filizlenerek çiçek açarlar. Ancak her çiçek Ekim ayında ekilemez. Haber7.com ekibi olarak Ekim ayında ekilecek en güzel ve kışa dayanıklı çiçekleri sizler için derledik.

İşte ilkbaharda bahçenizi rengârenk açarak süsleyecek olan Ekim ayında ekilecek beş çiçek tavsiyesi…

İLKBAHARDA RENGÂRENK BİR BAHÇE İÇİN EKİM AYINDA EKİLECEK ÇİÇEKLER

LaleLaleler, ilkbaharda çiçek açan en popüler çiçeklerden bir tanesidir. Bu yüzden Ekim ayında dikilebilecek çiçeklerin başında gelir. Çok sayıda çeşidi ve rengi ile her bahçe için çok yönlü bir seçimdir.

Lale soğanı dikmek basit bir işlemdir. Lale dikmek için iyi drenajlı bir toprak ve gün ışığı alan korunaklı bir yer gerekir. Lale soğanı ekmenin en doğru yolu, soğanların boyunun en az üç katı bir derinlik açmaktır. Bu şekilde lale soğanı dikerseniz kış boyunca korunur ve ilkbaharda açarak bahçenizi güzelleştirebilirler.

 NergisNergis çiçeği, sarı ve beyaz renkleri bilinen ve ilkbaharda açan ilk çiçeklerden biridir. Bu sebeple nergis çiçeği de Ekim ayında ekilecek çiçeklerden bir tanesidir. Nergis çiçeğini ekmek için iyi drenajlı bir toprak gerekir. Nergis çiçeğinin çiçek açması için tek ihtiyacı bol güneş alan bir ortama ekilmesidir. Eğer kısmi gölge gören bir ortama ekilirse ilkbaharda çiçek açmayabilir.

ÇiğdemÇiğdemlerde en erken çiçek açan bitkilerden bir tanesi olduğu için Ekim ayında dikilebilecek çiçeklerdendir. Çoğu zaman karın altından çıkarak renkleri ile baharı simgelerler. Mor ve sarı gibi çeşitli renkleri bulunur.

Çiğdem çiçeği kış bitimi ile ilkbahara giriş zamanında açmasıyla bahçelere güzel ve renkli bir dokunuş katarlar. Kısmi güneş alan iyi drenajlı toprakta yetiştirilen çiğdem çiçeği, ağaçların altına da ekilebilir.

SümbülSümbüller mavi, pembe, beyaz ve mor gibi birçok renk tonunda açan hoş kokulu, çiçeklerdir. Etrafa yaydıkları mis kokularıyla da tanınırlar. İlkbahar aylarında açtıkları için Ekim ayında ekilecek çiçekler arasında yer alır.

Sümbüller, kısmi güneş alan iyi drenajlı bir toprak severler. Gün içinde en az altı saat gün ışığı alması yeterlidir.

Allium ÇiçeğiGörünüşü ve renkleri ile kendine hayran bırakan allium çiçeği süs soğanı olarak da bilinir. İlkbaharda açmaya başladığı için Ekim ayında ekilecek çiçekler arasındadır. Allium çiçeği soğanları çeşitli boyutta ve şekilde olabilir.

Allium çiçeği, farklı tarzı ve görünüşüyle bahçeye benzersiz bir görünüm katar. Büyük küre benzeri çiçekleri ile oldukça hoş görünür. Allium çiçeği ekmek için iyi drenajlı bir toprak ve tam güneş alan ortam gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x