NVIDIA RTX Video Super Resolution (VSR) Güncellemesi: Artık RTX 20 Serisi de Destekleniyor

NVIDIA RTX Video Super Resolution güncellemesiyle video kalitesini arttırmaya ve görüntü detaylarının korunmasını geliştirmeye çalışıyor. Bunu yaparken aynı zamanda GeForce RTX 20 serisine de bu yükseltme teknolojisini kazandıran şirket Twitch yayıncılarından olan Runebee ile anlaştı. Ünlü yayıncı da bu yükseltme teknolojisine gelen güncellemeyi yayında test ederek izleyicilerine eğlenceli dakikalar yaşattı.

Geçtiğimiz günlerde RTX Video Super Resolution (VSR) güncellemesini duyuran NVIDIA, güncellemenin videodaki görüntü detaylarını daha çok koruduğunu, videonun kalitesini yükselttiğini, GeForce RTX 20 serisi masaüstü ve mobil GPU’lar için de destek getirdiğini belirtti.

RTX VSR’nin yapay zeka modeli yükseltme işlemi sırasında görüntü detaylarını daha iyi korumak için ayrıntı ve sıkıştırma hataları arasındaki farkı daha doğru bir şekilde tanımlayacak hale gelmesi için eğitildi. İnce ayrıntılar ve genel görüntü daha keskin ve net görünüyor.

RTX VSR 1.5 sürümü aynı zamanda kendi normal çözünürlüğünde oynatılan videoların bantlaşma gibi yapaylıklarını da gideriyor. Bu önceden sadece çözünürlüğü yükseltilmiş videolar için iyileştirmeden ibaretti. 1080p ekranlı dizüstü bilgisayar sahipleri için grafiksel anlamda bir sıçrama yaratan bu güncelleme ekranın normal çözünürlüğünde bazı yapaylıklara rağmen daha pürüzsüz bir görüntü sağlıyor.

Ayrıca bu güncellemeden itibaren gelen genişletilmiş RTX VSR desteğiyle GeForce RTX 20 serisi GPU sahipleri de RTX 30 ve 40 serisi GPU’ları kullananlarla aynı yapay zekaya sahip oluyor ve geliştirilmiş videodan yararlanıyor. Şu an Game Ready Driver’ın bir parçası olarak RTX VSR 1.5’i içerik üreticisiyseniz indirebilirsiniz.


NVIDIA RTX Video Super Resolution VSR Kullanılarak İyileştirilen Yayın Anı

Runebee 10 yılı aşkın süredir canlı yayın yapıyor ve izleyicileriyle takılabileceği hayatlarında olup biten her şey hakkında konuşabilecekleri bir alan yaratmış. Ünlü yayıncı Twitch, YouTube ve Instagram’da 100 binden fazla takipçi topladı ve başarısını yayınlara titizlikle hazırlanmasına bağlıyor. Teknolojiyi ön planda tutan yaklaşımı verimlilik ve güvenilirlik sağlayarak performansa odaklanmasına olanak tanıyor.

“Yayın yapmak için haddinden fazla planlama yapmamız gerekiyor ama günün sonunda ‘yayına başla’ düğmesine basmak bu konudaki en önemli adım olduğundan NVIDIA GPU hızlandırması yayınların bu kadar sorunsuz geçmesinde çok büyük bir etken.” – Runebee


NVIDIA RTX Video Super Resolution Kullanılarak İyileştirilen Bir Manzara

Twitch üzerinden yayın yapan herkesin kullandığı gibi Runebee de canlı yayınları için OBS adlı açık kaynaklı yazılımı kullanıyor. Aynı zamanda maksimum verimlilik için GeForce RTX 4080 ekran kartını kullanıyor. Videoyu yani yayını başka bir şeye ihtiyaç duymadan bağımsız olarak kodlamak için sekizinci nesil NVIDIA kodlayıcı olan NVENC’den faydalanıyor.

Runebee’nin dediğine göre hem oyun oynayıp hem OBS’yi çalıştırmak işlemcisini yok eder vaziyetteydi. NVENC sayesinde üzerinde herhangi bir baskı ve stres hissetmeden PC oyunlarını rahatlıkla oynayıp yayınını yapabilir hale geldi.

Canlı yayıncılar için RTX 40 serisi GPU’lar gerçek zamanlı AV1 donanım kodlama desteği sunarak H.264’e kıyasla %40 verimlilik artışı sağlıyor ve rakip ekran kartı firmalarının ürünlerinden daha yüksek kalite sunuyor. Runebee aynı zamanda birlikte çalışan GeForce RTX 40 serisi çift kodlayıcıları sayesinde canlı yayınlarının kayıtlarını Adobe Premiere Pro ile normalde gereken sürenin yarısı kadar bir sürede dışa aktarabiliyor.

Hatta yayıncılar GeForce Experience ve OBS Studio aracılığıyla 8K saniyede 60 kareye kadar içeriği kayıpsız bir şekilde kaydedebiliyor. Canlı yayınlarını her zaman geliştirmek isteyen biri olan Runebee, standart web kameralarını, mikrofonları ve hoparlörleri yapay zekanın gücünü kullanarak birinci sınıf akıllı cihazlara yükselterek bir odayı neredeyse stüdyoya dönüştüren NVIDIA Broadcast uygulamasını da denemeyi planlıyor.

Son olarak potansiyel yayıncılara bu güzel teknolojiyi büyük emek sarf edecekleri yayın projelerinde kullanmalarını öneren Runebee, “Tonlarca yeni arkadaşla tanışabilmek, sevdiğiniz şeyleri ister oyun ister film olsun daha iyi anlatabilmek ve tutkularınızı paylaşabilmek için yayıncılık harika bir yol.” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x